Sokáig szinte alaptétel volt az is, hogy az internet a mellett, hogy elsősorban a „férfiaké”, ezen kívül (és belül) elsősorban a fiataloké. Tény, hogy az ezredforduló tájékán az internetezők 2/3-a még a 30., 38%-uk pedig még a 20. életévét sem töltötte be! Az online média tehát valóban egyértelműen a fiatalabb generációkat tudta leghamarabb magához vonzani. A 40 év feletti netezők száma 8 év alatt több mint 8-szorosára nőtt, miközben a legfiatalabb, tehát a 15-19 év közötti internetezőké „csupán” 2-szeresére, így az előbbiek aránya – persze igen alacsony bázisról – 1/5-ről 2/3-osra nőtt, míg utóbbiaké 38%-ról 18%-ra esett vissza.
Bár az idősebbek közül egyre többen (és gyakrabban) csatlakoznak a világhálóra, itt még bőven van növekedési potenciál. Ezt mutatja az egyes korcsoportokon belüli internet-penetráció mértéke is. Míg a 15-19 évesek 78%-a, addig a 30-34 évesek 47%-a, az 50-54 évesek 34%-a, a 60-64 év közöttieknek pedig mindössze 15%-a internetezik.
Érdekes megnézni az internetezés és a gazdasági aktivitás közötti összefüggéseket, hiszen itt is elég komoly különbségek mutatkoznak, illetve jelentős változások következtek be az elmúlt 8 év során. 2000 környékén a hazai internetezők gyakorlatilag vagy aktív dolgozók, vagy tanulók voltak (46, illetve 48%). Ugyan még ma is ez a két csoport a domináns, jelentősen megnőtt az ún. inaktívak internetezési kedve is. Míg a tanuló internetezők száma „csupán” 2 és félszeresére, a gyesen lévő, a háztartásbeli és a netező munkanélküliek száma 9-12-szeresére, sőt a netező nyugdíjasoké 25-szörösére (8-ról 210 ezer főre) nőtt. A tanuló netezők részaránya így 48%-ról 25%-ra csökkent, miközben a dolgozóké 46%-ról 60%-ra, az inaktívaké pedig 5,5%-ról 15%-ra nőtt.
Így is jelentősek az internet-penetrációbeli különbségek az egyes csoportok között, hiszen a tanulóknak már 85%-a, míg a dolgozóknak 52%-a, a GYES-en, GYED-en lévők 39%-a internetezik. Talán meglepő, de még a munkanélkülieknek is több mint 1/5-e internetezik – egy részük talán éppen állást keres online… Még a háztartásbelieknek is közel 20%-a, de a nyugdíjasoknak még mindig csak 6,5%-a netezik legalább havi rendszerességgel. Természetesen az utóbbiak által látogatott weboldalak is mások, illetve a netezés gyakorisága is jelentősen eltér a fiatalokétól, de ez már egy külön tanulmány része is lehetne.
Folyt. köv.